BRIDGEPORT, W.Va. — Bridgeport senior running back Anthony Bonamico is named captain of the Class AA first team all-state offense as voted on by the West Virginia Sports Writers’ Association. The complete all-state list is below:
CLASS AA
FIRST TEAM OFFENSE
QB – Austin Norman, Fairmont Senior, 6-foot, 175 pounds, sr.
RB – Anthony Bonamico, Bridgeport, 6-1, 175, sr. (Captain)
RB – Mike Mullens, Westside, 6-0, 185, jr.
RB – D.J. Stewart, Bluefield, 5-7, 160, jr.
OL – Tyler Morgan, Bridgeport, 6-4, 255, jr.
OL – Justin Noble, Robert C. Byrd, 6-5, 240, jr.
OL – Alex Elkins, Wayne, 6-3, 245, sr.
OL – Kyle Hickman, Ravenswood, 5-10, 294, jr.
OL – Zach Holt, Mingo Central, 6-3, 225, sr.
WR – Dillon O’Dell, Lincoln, 6-0, 145, sr.
WR – D.J. Edwards, Bluefield, 6-1, 200, sr.
Utility – Alex Lipscomb, Ritchie County, 6-0, 175, sr.
K – Emily Knight, Lincoln, 5-10, 130, sr.
FIRST TEAM DEFENSE
DL – Austin Hill, Nicholas County, 6-2, 270, sr.
DL – Vince Delligatti, Fairmont Senior, 5-10, 230, sr.
DL – Curtis Followay, Wayne, 6-4, 210, sr.
LB – Mason Hodge, 6-1, 235, jr. (Captain)
LB – Luke Hrapchak, Fairmont Senior, 6-3, 230, sr.
LB – Luke Scott, Roane County, 5-8, 175, sr.
LB – Erik Lindsey, Summers County, 5-9, 180, sr.
DB – Grant Ferguson, Wayne, 6-2, 180, jr.
DB – A.C. Caldera, Bridgeport, 5-8, 155, sr.
DB – Al Johnson, Philip Barbour, 6-1, 170, sr.
DB – Casey Saunders, Wyoming East, 5-11, 148, sr.
Utility – Nathan Miller, Sissonville, 6-2, 195, sr.
P – Isaac Crow, Ravenswood, 6-5, 204, jr.
SECOND TEAM OFFENSE
QB – Jarrod Kellar, Lincoln, 6-2, 180, jr.
RB – Dominic Walker, Sissonville, 5-10, 170, sr.
RB – Brady Watson, Frankfort, 5-7, 180, jr. (Captain)
RB – Shaun Dotson, Herbert Hoover, 5-6, 172, jr.
OL – Ryan Cantrell, Wyoming East, 5-9, 300, sr.
OL – Adam Parsons, Ritchie County, 6-2, 270, sr.
OL – Hunter Renquest, Bridgeport, 6-0, 200, sr.
OL – Drew Roy, Keyser, 6-1, 255, sr.
OL – Andrew Summers, Fairmont Senior, 6-4, 280, sr.
WR – Dalton Davis, Webster County, 6-4, 190, sr.
WR – Neil Scherich, Fairmont Senior, 6-2, 180, sr.
Utility – Isaiah Brown, Summers County, 5-9, 175, sr.
K – Francisco Desiderio, Bluefield, 5-11, 155, jr.
SECOND TEAM DEFENSE
DL – Brandon Hartz, Bridgeport, 6-0, 225, jr.
DL – Juwan Jones-Wright, Robert C. Byrd, 6-0, 235, so.
DL – J.C. Maynard, Wayne, 6-0, 230, sr.
LB – Dante Bonamico, Bridgeport, 5-9, 165, so.
LB – Cory Coppola, Bluefield, 6-4, 233, jr.
LB – Wil Mayes, Nicholas County, 5-11, 190, jr.
LB – Nathan Spurlock, Wayne, 5-8, 180, jr.
DB – Brady Cox, Chapmanville, 6-5, 220, sr.
DB – Dylan Johnson, Philip Barbour, 5-7, 200, sr.
DB – Alex Lee, Mingo Central, 6-4, 174, sr. (Captain)
DB – Cody Stiltner, Wayne, 5-10, 180, sr.
Utility – Rhys Jelich, Ravenswood, 5-9, 191, so.
P – Ty Seibel, Lincoln, 5-10, 155, sr.
SPECIAL MENTION
Alex Ashley, Roane County
Alex Banko, Robert C. Byrd
R.J. Bourne, Bluefield
Tyler Brewster, Chapmanville
Devon Crews, Ravenswood
Clay Elllis, Mingo Central
Shawn Evans, Frankfort
Cody Eversole, Keyser
Dylan Frye, Ritchie County
Elias Grant, Robert C. Byrd
Noah Harmon, Fairmont Senior
Christian Hedinger, Wyoming East
Houston Hill, Sissonville
Connor Jelich, Ravenswood
Deonta Joplin, Mingo Central
William Larch, Weir
Quint Markley, North Marion
Chris Mullins, River View
Wes Nelson, Keyser
Chase Oney, Braxton County
Blake Ravenscroft, Keyser
Tyler Sagraves, Nicholas County
Scotty Shroyer, East Fairmont
T.J. Smith, Summers County
Chase Stafford, Westside
Jake Thayer, Webster County
Brandon Ward, Tolsia
Zach White, Clay County
Jared Wilkinson, Sissonville
Jordan Wilson, River View
HONORABLE MENTION
Jayden Allender, Ritchie County
Joe Amendola, Nicholas County
Jaquan Ayers, Summers County
Clarence Bennett, Weir
Coty Bishop, Wyoming East
Iden Blizzard, Keyser
Malik Boddy, Fairmont Senior
Colton Bonnett, Robert C. Byrd
Zack Casto, Chapmanville
Justin Cogar, Westside
Hunter Coleman, Nicholas County
Cody Collins, Independence
Steven Cook, Wyoming East
Logan Crain, Sissonville
Tristan Fields, Herbert Hoover
Cody Gore, Bluefield
Tyler Green, Independence
Tristan Hager, Herbert Hoover
Stevie Hammond, Mingo Central
Mackenzie Holmes, Bridgeport
Myles Johnson, East Fairmont
Keith Kelly, Roane County
Tyler King, Roane County
Walker Lawson, Webster County
C.J. Lester, Mount View
D.J. Lester, Westside
Jordan Lucas, Clay County
Marlon Mars, Mount View
Logan Robey, Liberty (Harrison)
Matt Ryan, Summers County
Gage Shaffer, Frankfort
Tyler Shaffer, Sissonville
D.J. Sims, Bluefield
Justin Stewart, Poca
Micah Swiger, Oak Glen
Wes Waller, Tolsia
Brennan Wheeler, Bluefield
Devin Wiley, Chapmanville
Brody Withers, Grafton