CHARLESTON, W.Va. — The 2016 Class AA all-state football team, as selected by the West Virginia Sports Writers Association.
First team
Offense
QB – Jeremy Dillon, Mingo Central, Jr. (captain)
RB – Tyler May, Roane County, Sr.
RB – Cody Enrietti, Weir, Sr.
RB – J.T. Harris, Bridgeport, Sr.
WR – Carter Sebert-Sweeney, Nicholas County, Sr.
WR – Chase Riley, Lincoln, Sr.
OL – Seth Stewart, Point Pleasant, Sr.
OL – Garrett Burnside, Roane County, Sr.
OL – Thomas Minnear, Winfield, Sr.
OL – Skyler Eastman, Liberty-Harrison, Sr.
OL – Peyton Carey, Herbert Hoover, Sr.
UTIL – Chance Brown, Sissonville, Sr.
UTIL – Mookie Collier, Bluefield, Jr.
UTIL – Bryson Gilbert, Fairmont Senior, Jr.
K – Koby Kiefer, Bridgeport, Jr.
Defense
DL – Jordan Allen, Weir, Sr.
DL – Darius Stills, Fairmont Senior, Sr.
DL – Dante Stills, Fairmont Senior, Jr.
DL – Chapin Murphy, Bridgeport, Jr.
LB – Jake Abbott, Fairmont Senior, Sr. (captain)
LB – Tripp Shiflet, James Monroe, Sr.
LB – Mackenzie Holmes, Bridgeport, Sr.
LB – Caleb Lester, Mingo Central, Sr.
LB – Colton Faber, Sissonville, Sr.
DB – Brady Ours, Keyser, So.
DB – Markus Guy, Independence, Sr.
DB – Dylan Smith, Chapmanville, Jr.
UTIL – Brody Thomas, Herbert Hoover, Sr.
UTIL – Grant Safford, Point Pleasant, Sr.
UTIL/P – Evan Beasley, James Monroe, Sr.
Second team
Offense
QB – Kobie Carpenter, Lincoln, Jr. (captain)
RB – Joe Hunt, Mingo Central, Sr.
RB – Noah Adams, Independence, Sr.
RB – Grant Mohler, James Monroe, Jr.
WR – Nate Frazier, Lewis County, Sr.
WR – Drew Hatfield, Mingo Central, Fr.
WR – Brett Mays, North Marion, Sr.
OL – Grant Dickson, Winfield, Jr.
OL – Gino Messenger, Robert C. Byrd, Sr.
OL – Logan Muncy, Independence, Jr.
OL – Jacob Biser, Keyser, Sr.
OL – Dalton Fields, Mingo Central, Jr.
UTIL – Andrew Huff, Winfield, Jr.
UTIL – Kyle Elliott, North Marion, Sr.
K – Bunky Schultz, Point Pleasant, Sr.
Defense
DL – Ian Smith, Clay County, Jr.
DL – Dom Murphy, Weir, Sr.
DL – Bubba Ellis, Lincoln, Jr.
LB – Tyler Grimmett, Mingo Central, Sr.
LB – Michael Toothman, Fairmont Senior, Sr.
LB – Kellar Jenkins, East Fairmont, Sr.
LB – Tate Mays, Nicholas County, Sr. (captain)
LB – Matt McKinney, Independence, Jr.
DB – Cason Payne, Point Pleasant, So.
DB – Anthony Kellar, Lincoln, Sr.
DB – Colten Rollyson, Herbert Hoover, Sr.
DB – Broderick Lantz, Liberty-Harrison, Jr.
UTIL – Jacob Bailey, Liberty-Raleigh, Sr.
UTIL – Austin Cook, Sissonville, Sr.
P – George Triplett, Elkins, Jr.
Special Honorable Mention
Zack Bratton, Winfield
Braxton Goff, Logan
Bryce Taylor, Sissonville
Donavan Spencer, Weir
Tyler Komorowski, Weir
Stevie Cool, Oak Glen
Zach Payne, Nicholas County
Austin Dawson, Nicholas County
Chase Mills, Independence
Connor Gibson, Independence
Dylan Kincell, East Fairmont
Charles Barta, North Marion
Zach McIntire, North Marion
Brendan Megna, North Marion
Tanner King, North Marion
Zach Frazier, Fairmont Senior
Jarrette Zopp, Elkins
Kevin Roberts, River View
Dalton Westfall, Liberty Harrison
Devonta Johnson, Keyser
Seth Friel, Bridgeport
John Merica, Bridgeport
Gage Jackson, Robert C. Byrd
Drew Kinder, Roane County
Cordell Click, River View
Josh Kirkendoll, Scott
Jamal Minter, Logan
Tayton Stout, Braxton County
Terrell Bush, Keyser
Hunter Mason, Philip Barbour
Sam Murray, Grafton
Ghovan Davidson, Robert C. Byrd
Zach Wamsley, Point Pleasant
Cody Southerly, Petersburg
Jacob Hartman, Petersburg
Devin Johnson, James Monroe
Kaleb Gannon, Lewis County
Dustin Marks, Lincoln
Justin Hughes, Lincoln
Luke Petrice, Elkins
Talon Miller, Fairmont Senior
Adam Vance, Chapmanville
Ryan Stewart, Clay County
Reese Nichols, Clay County
Cody Fuller, Bluefield
Ben Fincham, Braxton County
Dalton Sheppard, Mingo Central
Thomas Harman, Mingo Central
Cameron Simpson, Man
Brock Muncy, Man
Jeremiah Reed, Liberty Harrison
Nate Strietbeck, Frankfort
C.J. Ryan, Berkeley Springs
Honorable Mention
Austin Beane, Herbert Hoover
Ryne Byrne, Poca
David Early, Logan
Jacob Huff, Winfield
Jay Poindexter, Nitro
Matt Smith, Sissonville
Chase Stover, Herbert Hoover
Hunter Thomas, Sissonville
Lance Collins, Oak Glen
Dakota Price, Oak Glen
Josh Morgan, Westside
Ralph Wilson, Westside
Mikah Vines, Shady Spring
Jason Edwards, Bluefield
Jon Sawyers, Shady Spring
Adam Daniels, Independence
Trey Milam, Nicholas County
Cameron Dillon, Liberty Raleigh
Austin Conaway, North Marion
Hunter Corley, Fairmont Senior
Jimmy Allison, Bridgeport
Shantez Matthews, Logan
Ben Price, Westside
Gordon Swiger, Bridgeport
Andrew Slusser, East Fairmont
Andrew Rollins, Westside
Adam Cowden, Weir
Ethan Myers, Roane County
Aiden Marino, Robert C. Byrd
Robert Arnold, Robert C. Byrd
Gage Gibson, Point Pleasant
Keyshawn Stover, Point Pleasant
Jordan Hartman, Petersburg
Christian Lively, Oak Hill
Tyler Hawkey, James Monroe
Colton Bradley, James Monroe
Hunter Thomas Sissonville
Kaleb Hurley, Mingo Central
Thomas Hogan, Lewis County
Andrew Potter, Lewis County
Hunter McGary, Lincoln
Hunter Moore, Lincoln
Christian Ravenscroft, Keyser
Stephen White, Keyser
Sam Nestor, Elkins
Zach Shreve, Elkins
Evan Willis, Chapmanville
Ryan Burdette, Clay County
Joel Cruikshanks, Clay County
Arnold Martin, Bluefield
Kaylin Parris, Bluefield
Heath Cottrill, Braxton County
Lucas Bonnett, Braxton County
Andrew Barker, Bridgeport
Robbie Daniels, Mingo Central
Isaac Fox, Mingo Central
Jaden Rollyson, Liberty Harrison
Chandler Gibson, Liberty Harrison
Trevor Cayton, Grafton
Rob Shanabarger, Philip Barbour
Zach Roy, Philip Barbour
Kayne Brown, Man
Seth Osborne, Man
Jacob Asbury, Man
Austin Bragg, Man
Garrett Ware, Grafton
Cole Collins, Grafton
Michael Hovermale, Berkeley Springs
Carter Houdersheldt, Frankfort
Evan Rose, PikeView