CLARKSBURG, W.Va. – The 2016-17 West Virginia boys basketball Class A all-state team, as voted upon by the West Virginia Sports Writers Association.

 

First Team

Jarrod West, Notre Dame, Sr. (Captain)

Taylor Straughn, Bishop Donahue, Sr.

Brent Price, Wheeling Central, Jr.

Riley Heatherington, Ravenswood, Sr.

Deaundra Murphy, St. Joseph, Sr.

Joey Ewusiak, Madonna, Sr.

Trey Shuff, Gilmer County, Sr.

Tyler May, Tug Valley, Jr.

 

Second Team

Taylor Jarrell, Van, Jr.

Will Fenton, Fayetteville, Sr.

Isaiah Morgan, Ravenswood, Jr., (Captain)

Brett Tharp, East Hardy, Jr.

Sam Kincaid, St.Marys, Sr.

Trey Routt, Cameron, Sr.

Tavon Jeter, Madonna, Sr.

Ethan Crosten, Tucker County, Sr.

 

Third Team

Tannner Burnette, Clay-Battelle, Sr.

John Burkhalter, Wheeling Central, Sr. (Captain)

Spencer Dean, Valley-Fayette, Jr.

Gabe Zummo, Notre Dame, Soph.

Marcus Lively, Fayetteville, Sr.

Robby Williams, Charleston Catholic, Soph.

Logan Plummer, Parkersburg Catholic, Sr.

John Morrison, St. Joseph, Sr.

 

Honorable Mention

Noah Avilies, Gilmer County

Cam Barnette, South Harrison

Hunter Bevins, Greenbrier West

Will Billeter, St. Marys

Jonathan Blankenship, Tug Valley

Noah Bohanna, Notre Dame

Garrett Brown, Tug Valley

Isacc Brown, Williamstown

Ellis Bryson, Mount View

Craig Casto, Montcalm

A.J. Collins, Parkersburg Catholic

Luke Cooper, Pendleton County

Dondre Davis, Valley-Fayette

Stephen Dawson, Ravenswood

Chase DiBartolomeo, Madonna

Caleb Duncan, Sherman

Luca Gerke, Richwood

Jared Gladwell, Meadow Bridge

Nick Gipson, Valley-Fayette

Owen Gainer, Wheeling Central

Dalton Gray, Webster County

Dorian Groggs, Webster County

Jamison Hamm, Summers County

Dillon Harper, Midland Trail

Aaron Heasley, Paden City

Leo Herrick, Magnolia

Hayden Hizer, Paden City

Philip Hoffman, Wahama

Garrick Hopkins, St. Joseph

Kevin Imani, Charleston Catholic

Jaquane Imes, Mount View

Dylan Irvin, Valley Wetzel

Adam Johnson, Greenbrier West

Coty Jude, Tolsia

Koltin Kleeh, Bishop Donahue

Tanner Lett, Doddridge County

Shane Lipps, Richwood

Hayden Mandrake, Ravenswood

Zac McCauley, Tygarts Valley

Noah Midkiff, Greenbrier West

Robert Miliken, Cameron

Jay Moore, Greater Beckley Christian

Ricky Meadows, Fayetteville

Alex Midcap, Valley Wetzel

Noah Minor, Midland Trail

Jaret Mullooly, Notre Dame

Orlando Potter, Greater Beckley Christian

Cole Price, Van

Jace Reed, Tyler Consolidated

Landon Ridgeway, Paw Paw

Hunter Riffle, Doddridge County

Caleb Riggleman, Tygarts Valley

Ricky Robinson, East Hardy

Gabe Rohmann, Wheeling Central

Trey Scott, Cameron

Carter Springer, Gilmer County

Austin Starcher, Buffalo

Danny Stewart, Hundred

Chase Sullivan, Ritchie County

Dacota Thomas, Summers County

Cade Ullman, Parkersburg Catholic

Tyler Williamson, Magnolia

Zack Yanero, Calhoun County

Zach Yates, Meadow Bridge

Joseph Zini, Trinity

Use a Facebook account to add a comment, subject to Facebook's Terms of Service and Privacy Policy.

bubble graphic

bubble graphic
Comments