MORGANTOWN, W.Va. — High school baseball sectional scores from around the state. Sectionals are scheduled through Saturday, May 20. Regional play will begin the following week.
CLASS AAA
AAA Region 1, Section 1: Brooke, John Marshall, Wheeling Park
- John Marshall 4, Brooke 2
- Wheeling Park 11, John Marshall 3
- Brooke 6, John Marshall 2 — John Marshall eliminated
- Wheeling Park 1, Brooke 0 — Brooke eliminated
WHEELING PARK WINS AAA REGION 1, SECTION 1
AAA Region 1, Section 2: #6 Morgantown, #10 University, Buckhannon-Upshur, Preston
- #6 Morgantown 18, Preston 9
- #10 University 6, Buckhannon-Upshur 4
- Buckhannon-Upshur 7, Preston 0 — Preston eliminated
- #6 Morgantown 4, #10 University 2
- #10 University 8, Buckhannon-Upshur 1 — Buckhannon-Upshur eliminated
- #10 University 10, #6 Morgantown 2
- #6 Morgantown 9, #10 University 2 — University eliminated
MORGANTOWN WINS AAA REGION 1, SECTION 2
AAA Region 2, Section 1: Hedgesville, Martinsburg, Musselman, Spring Mills
- Hedgesville 11, Musselman 1
- Spring Mills 12, Martinsburg 2
- Hedgesville 5, Spring Mills 4
- Musselman 3, Martinsburg 2 — Martinsburg eliminated
- Musselman 15, Spring Mills 3 — Spring Mills eliminated
- Hedgesville 9, Musselman 3 — Musselman eliminated
HEDGESVILLE WINS AAA REGION 2, SECTION 1
AAA Region 2, Section 2: #2 Jefferson, #7 Washington, Hampshire
- #7 Washington 12, Hampshire 8
- #7 Washington 3, #2 Jefferson 0
- #2 Jefferson 17, Hampshire 0 — Hampshire eliminated
- #7 Washington 7, #2 Jefferson 2 — Jefferson eliminated
WASHINGTON WINS AAA REGION 2, SECTION 2
AAA Region 3, Section 1: #4 St. Albans, #5 George Washington, Capital, South Charleston
- #4 St. Albans 4, Capital 0
- #5 George Washington 6, South Charleston 2
- Capital 8, South Charleston 3 — South Charleston eliminated
- #5 George Washington 6, #4 St. Albans 4
- #4 St. Albans 8, Capital 6 — Capital eliminated
- #4 St. Albans 4, #5 George Washington 1
- #4 St. Albans 3, #5 George Washington 2 — George Washington eliminated
ST. ALBANS WINS AAA REGION 3, SECTION 1
AAA Region 3, Section 2: Greenbrier East, Princeton, Riverside, Woodrow Wilson
- Woodrow Wilson 6, Princeton 0
- Greenbrier East 15, Riverside 2
- Greenbrier East 17, Woodrow Wilson 7
- Woodrow Wilson 7, Riverside 6 — Riverside eliminated
- Greenbrier East 9, Woodrow Wilson 2 — Woodrow Wilson eliminated
GREENBRIER EAST WINS AAA REGION 3, SECTION 2
AAA Region 4, Section 1: #8 Parkersburg South, #9 Ripley, Parkersburg
- Parkersburg 4, #8 Parkersburg South 3
- #9 Ripley 2, Parkersburg 1
- #8 Parkersburg South 3, Parkersburg 0 — Parkersburg eliminated
- #9 Ripley 8, #8 Parkersburg South 5 — Parkersburg South eliminated
RIPLEY WINS AAA REGION 4, SECTION 1
AAA Region 4, Section 2: #1 Hurricane, #3 Cabell Midland, Huntington, Spring Valley
- #1 Hurricane 6, Huntington 5 (9 innings)
- #3 Cabell Midland 14, Spring Valley 8
- #1 Hurricane 8, #3 Cabell Midland 0
- Spring Valley 3, Huntington 2 — Huntington eliminated
- #3 Cabell Midland 2, Spring Valley 0 — Spring Valley eliminated
- #1 Hurricane 3, #3 Cabell Midland 2 — Cabell Midland eliminated
HURRICANE WINS AAA REGION 4, SECTION 2
CLASS AA
AA Region 1, Section 1: #8 Frankfort, Berkeley Springs, Grafton, Keyser, Petersburg, Philip Barbour
- Grafton 14, Keyser 13
- Philip Barbour 6, Petersburg 3 (9 innings)
- #8 Frankfort 10, Grafton 2
- Berkeley Springs 1, Philip Barbour 0
- Petersburg 10, Grafton 5 — Grafton eliminated
- Keyser 10, Philip Barbour 2 — Philip Barbour eliminated
- Berkeley Springs 9, #8 Frankfort 1
- Keyser 9, Petersburg 7 — Petersburg eliminated
- Keyser 10, #8 Frankfort 4 — Frankfort eliminated
- Berkeley Springs 13, Keyser 8 — Keyser eliminated
BERKELEY SPRINGS WINS AA REGION 1, SECTION 1
AA Region 1, Section 2: #9 Oak Glen, East Fairmont, Fairmont Senior, North Marion, Weir
- Fairmont Senior forfeits to North Marion (ineligible player)
- #9 Oak Glen 3, North Marion 2 (8 innings)
- Weir 10, East Fairmont 0
- Fairmont Senior 6, East Fairmont 5 — East Fairmont eliminated
- North Marion forfeits to Fairmont Senior (ineligible player) — North Marion eliminated
- Weir 8, #9 Oak Glen 7
- Fairmont Senior 10, #9 Oak Glen 7 — Oak Glen eliminated
- Weir 9, Fairmont Senior 6 — Fairmont Senior eliminated
WEIR WINS AA REGION 1, SECTION 2
AA Region 2, Section 1: #1 Bridgeport, #3 Elkins, #7 Lincoln, Liberty (H), Robert C. Byrd
- Liberty (H) 3, Robert C. Byrd 2
- #1 Bridgeport 8, Liberty (H) 1
- #3 Elkins 4, #7 Lincoln 3
- #7 Lincoln 13, Robert C. Byrd 9 — Robert C. Byrd eliminated
- #1 Bridgeport 6, #3 Elkins 3
- #7 Lincoln 7, Liberty (H) 3 — Liberty (H) eliminated
- #3 Elkins 12, #7 Lincoln 8 — Lincoln eliminated
- #1 Bridgeport 6, #3 Elkins 2 — Elkins eliminated
BRIDGEPORT WINS AA REGION 2, SECTION 1
AA Region 2, Section 2: #6 Braxton County, Clay County, Herbert Hoover, Lewis County, Nicholas County, Roane County
- Clay County 11, Nicholas County 9
- Roane County 9, Lewis County 8
- #6 Braxton County 12, Roane County 0
- Herbert Hoover 5, Clay County 0
- Lewis County 9, Clay County 1 — Clay County eliminated
- Nicholas County 13, Roane County 3 — Roane County eliminated
- #6 Braxton County 7, Herbert Hoover 2
- Nicholas County 12, Lewis County 4 — Lewis County eliminated
- Herbert Hoover 16, Nicholas County 10 — Nicholas County eliminated
- #6 Braxton County 11, Herbert Hoover 10 — Herbert Hoover eliminated
BRAXTON COUNTY WINS AA REGION 2, SECTION 2
AA Region 3, Section 1: Independence, Liberty (R), Oak Hill, Westside, Wyoming East
- Oak Hill 10, Westside 8
- Liberty (R) 8, Wyoming East 0
- Independence 8, Oak Hill 2
- Wyoming East 10, Westside 0 — Westside eliminated
- Independence 13, Liberty (R) 3
- Wyoming East 5, Oak Hill 4 — Oak Hill eliminated
- Wyoming East 13, Liberty (R) 2 — Liberty (R) eliminated
- Independence 10, Wyoming East 9 — Wyoming East eliminated
INDEPENDENCE WINS AA REGION 3, SECTION 1
AA Region 3, Section 2: Bluefield, James Monroe, PikeView, River View, Shady Spring
- Bluefield 9, River View 6
- PikeView 8, Bluefield 1
- James Monroe 6, Shady Spring 5
- James Monroe 3 PikeView 1
- Shady Spring 10, River View 0 — River View eliminated
- Shady Spring 2, Bluefield 1 — Bluefield eliminated
- PikeView 5, Shady Spring 4 — Shady Spring eliminated
- PikeView 8, James Monroe 5
- James Monroe 5, PikeView 3 — PikeView eliminated
JAMES MONROE WINS AA REGION 3, SECTION 2
AA Region 4, Section 1: #2 Wayne, Point Pleasant, Nitro, Poca, Sissonville, Winfield
- Winfield 7, Point Pleasant 2
- Nitro 3, Poca 2
- Sissonville 10, Nitro 4
- #2 Wayne 9, Winfield 4
- Nitro 12, Point Pleasant 7 — Point Pleasant eliminated
- Winfield 8, Poca 4 — Poca eliminated
- #2 Wayne 3, Sissonville 1
- Winfield 8, Nitro 3 — Nitro eliminated
- Sissonville 2, Winfield 0 — Winfield eliminated
- #2 Wayne 9, Sissonville 1 — Sissonville eliminated
WAYNE WINS AA REGION 4, SECTION 1
AA Region 4, Section 2: #4 Chapmanville, #5 Logan, #9 Scott, Lincoln County, Man, Mingo Central
- #9 Scott 12, Mingo Central 0
- Man 6, Lincoln County 4
- #9 Scott 6, #4 Chapmanville 2
- #5 Logan 7, Man 2
- Lincoln County 8, #4 Chapmanville 2 — Chapmanville eliminated
- #5 Logan 7, #9 Scott 6
- Man 15, Mingo Central 4 — Mingo Central eliminated
- Lincoln County 12, Man 8 — Man eliminated
- #9 Scott 11, Lincoln County 0 — Lincoln County eliminated
- #5 Logan 8, #9 Scott 0 — Scott eliminated
LOGAN WINS AA REGION 4, SECTION 2
CLASS A
A Region 1, Section 1: #1 Wheeling Central, #9 Bishop Donahue, Cameron, Hundred, Madonna, Valley (W)
- Madonna 17, Valley (W) 0
- Cameron 13, Hundred 3
- #1 Wheeling Central 10, Madonna 0
- #9 Bishop Donahue defeated Cameron
- Cameron 6, Valley (W) 1 — Valley (W) eliminated
- Madonna 24, Hundred 0 — Hundred eliminated
- #9 Bishop Donahue 6, #1 Wheeling Central 4
- Madonna 12, Cameron 3 — Cameron eliminated
- #1 Wheeling Central 6, Madonna 2 — Madonna eliminated
- #1 Wheeling Central 5, #9 Bishop Donahue 3
- #1 Wheeling Central 4, #9 Bishop Donahue 0 — Bishop Donahue eliminated
WHEELING CENTRAL WINS A REGION 1, SECTION 1
A Region 1, Section 2: #7 Tyler Consolidated, Magnolia, Paden City, St. Marys, Ritchie County
- Magnolia 13, Ritchie County 7
- Paden City 6, St. Marys 0
- St. Marys 6, Ritchie County 5 — Ritchie County eliminated
- #7 Tyler Consolidated 9, Magnolia 6
- #7 Tyler Consolidated 12, Paden City 4
- St. Marys 5, Magnolia 4 — Magnolia eliminated
- St. Marys 11, Paden City 4 — Paden City eliminated
- #7 Tyler Consolidated 6, St. Marys 4 — St. Marys eliminated
TYLER CONSOLIDATED WINS A REGION 1, SECTION 2
A Region 2, Section 1: Clay-Battelle, Doddridge County, Gilmer County, Notre Dame, South Harrison, Trinity Christian, Tygarts Valley
- South Harrison 8, Trinity 3
- Gilmer County 12, Clay-Battelle 3
- Notre Dame 12, Doddridge County 8
- Notre Dame 10, Gilmer County 9 (8 innings)
- Tygarts Valley 10, South Harrison 2
- Clay-Battelle 5, Doddridge County 4 — Doddridge County eliminated
- Notre Dame 3, Tygarts Valley 2 (9 innings)
- Gilmer County 4, Trinity 2 — Trinity eliminated
- South Harrison 8, Clay-Battelle 1 — Clay-Battelle eliminated
- Gilmer County 7, South Harrison 3 — South Harrison eliminated
- Tygarts Valley 10, Gilmer County 0 — Gilmer County eliminated
- Tygarts Valley 13, Notre Dame 10 (9 innings)
- Tygarts Valley 6, Notre Dame 5 — Notre Dame eliminated
TYGARTS VALLEY WINS A REGION 2, SECTION 1
A Region 2, Section 2: #5 Pendleton County, #10 Moorefield, East Hardy, Paw Paw, Tucker County, Union
- East Hardy 16, Union 3
- Paw Paw 4, Tucker County 1
- East Hardy 8, #10 Moorefield 4
- #5 Pendleton County 11, Paw Paw 4
- Paw Paw 20, Union 4 — Union eliminated
- East Hardy 9, #5 Pendleton County 4
- #10 Moorefield 11, Tucker County 1 — Tucker County eliminated
- #10 Moorefield 11, Paw Paw 0 — Paw Paw eliminated
- #10 Moorefield 12, #5 Pendleton County 5 — Pendleton County eliminated
- East Hardy 6, #10 Moorefield 4 — Moorefield eliminated
EAST HARDY WINS A REGION 2, SECTION 2
A Region 3, Section 1: #4 Charleston Catholic, Fayetteville, Midland Trail, Pocahontas County, Richwood, Valley (F), Webster County
- Fayetteville 10, Midland Trail 3
- Pocahontas County 6, Richwood 4
- Valley (F) 6, Webster County 5
- #4 Charleston Catholic 13, Valley (F) 12
- Richwood 6, Midland Trail 3 — Midland Trail eliminated
- Fayetteville 11, Pocahontas County 6
- Valley (F) 18, Richwood 0 — Richwood eliminated
- #4 Charleston Catholic 11, Fayetteville 2
- Webster County 13, Pocahontas County 9 — Pocahontas County eliminated
- Webster County 9, Valley (F) 5 — Valley (F) eliminated
- Fayetteville 13, Webster County 9 — Webster County eliminated
- #4 Charleston Catholic 11, Fayetteville 1 — Fayetteville eliminated
CHARLESTON CATHOLIC WINS A REGION 3, SECTION 1
A Region 3, Section 2: #6 Greater Beckley Christian, Greenbrier West, Meadow Bridge, Montcalm, Mount View, Summers County
- Greenbrier West 17, Meadow Bridge 2
- Montcalm 5, Mount View 4
- Summers County 11, Greenbrier West 1
- #6 Greater Beckley Christian 10, Montcalm 0
- Meadow Bridge forfeits to Montcalm — Meadow Bridge eliminated
- Greenbrier West 11, Mount View 1 — Mount View eliminated
- #6 Greater Beckley Christian 2, Summers County 0
- Montcalm 7, Greenbrier West 5 — Greenbrier West eliminated
- Summers County 10, Montcalm 0 — Montcalm eliminated
- #6 Greater Beckley Christian 11, Summers County 1 — Summers County eliminated
GREATER BECKLEY CHRISTIAN WINS A REGION 3, SECTION 2
A Region 4, Section 1: #2 Ravenswood, #3 Williamstown, #8 Wahama, Calhoun County, Parkersburg Catholic, Wirt County
- #8 Wahama 12, Calhoun County 0
- Wirt County 7, Parkersburg Catholic 3
- #2 Ravenswood 11, Wirt County 1
- #8 Wahama 11, #3 Williamstown 4
- Wirt County 6, Calhoun County 3 — Calhoun County eliminated
- #2 Ravenswood 13, #8 Wahama 0
- Parkersburg Catholic 7, #3 Williamstown 6 — Williamstown eliminated
- Parkersburg Catholic 12, Wirt County 1 — Wirt County eliminated
- #8 Wahama 8, Parkersburg Catholic 7 — Parkersburg Catholic eliminated
- #2 Ravenswood 10, #8 Wahama 0 — Wahama eliminated
RAVENSWOOD WINS A REGION 4, SECTION 1
A Region 4, Section 2: Buffalo, Hannan, Sherman, St. Joseph Central, Tolsia, Tug Valley, Van
- St. Joseph Central 19, Tug Valley 2
- Sherman 3, Hannan 2
- Van 6, Tolsia 4
- Buffalo 5, Sherman 2
- St. Joseph Central 11, Van 1
- Tolsia 15, Tug Valley 4 — Tug Valley eliminated
- Buffalo 6, St. Joseph Central 2
- Van 12, Hannan 9 — Hannan elimianted
- Sherman 18, Tolsia 2 — Tolsia eliminated
- Sherman 7, Van 2 — Van eliminated
- St. Joseph Central 9, Sherman 0 — Sherman eliminated
- St. Joseph Central 7, Buffalo 5
- Buffalo 5, St. Joseph Central 0 — St. Joseph Central eliminated