MORGANTOWN, W.Va. — Scores from high school boys basketball sectional play underway across the state this week.

*Seedings per section are listed in parenthesis

CLASS AAA

Region 1, Section 1: (1) Wheeling Park, (2) John Marshall, (3) Brooke

Wednesday: John Marshall 53, Brooke 30 — Brooke eliminated

Friday: Wheeling Park 42, John Marshall 38

WHEELING PARK WINS AAA REGION 1, SECTION 1

Region 1, Section 2: (1) University, (2) Morgantown, (3) Buckhannon-Upshur, (4) Preston

Wednesday: University 104, Preston 57 — Preston eliminated

Wednesday: Morgantown 83, Buckhannon-Upshur 58 — Buckhannon-Upshur eliminated

Friday: University 58, Morgantown 55

UNIVERSITY WINS AAA REGION 1, SECTION 2

Region 2, Section 1: (1) Martinsburg, (2) Musselman, (3) Hedgesville, (4) Spring Mills

Wednesday: Martinsburg 84, Spring Mills 32 — Spring Mills eliminated

Wednesday: Musselman 68, Hedgesville 63 — Hedgesville eliminated

Friday: Martinsburg 68, Musselman 65 (2OT)

MARTINSBURG WINS AAA REGION 2, SECTION 1

Region 2, Section 2: (1) Washington, (2) Jefferson, (3) Hampshire

Wednesday: Jefferson 53, Hampshire 34 — Hampshire eliminated

Friday: Washington 61, Jefferson 49

WASHINGTON WINS AAA REGION 2, SECTION 2

Region 3, Section 1: (1) Capital, (2) George Washington, (3) South Charleston, (4) St. Albans

Wednesday: Capital 66, St. Albans 52 — St. Albans eliminated

Wednesday: George Washington 71, South Charleston 45 — South Charleston eliminated

Friday: George Washington 69, Capital 63 (OT)

GEORGE WASHINGTON WINS AAA REGION 3, SECTION 1

Region 3, Section 2: (1) Woodrow Wilson, (2) Princeton, (3) Riverside, (4) Greenbrier East

Wednesday: Woodrow Wilson 75, Greenbrier East 40 — Greenbrier East eliminated

Wednesday: Princeton 53, Riverside 40 — Riverside eliminated

Friday: Woodrow Wilson 79, Princeton 45

WOODROW WILSON WINS AAA REGION 3, SECTION 2

Region 4, Section 1: (1) Parkersburg South, (2) Parkersburg, (3) Ripley

Wednesday: Parkersburg 84, Ripley 43 — Ripley eliminated

Friday: Parkersburg South 52, Parkersburg 50

PARKERSBURG SOUTH WINS AAA REGION 4, SECTION 1

Region 4, Section 2: (1) Huntington, (2) Hurricane, (3) Spring Valley, (4) Cabell Midland

*Games played at Cabell Midland

Wednesday: Huntington 63, Cabell Midland 41 — Cabell Midland eliminated

Wednesday: Hurricane 62, Spring Valley 50 — Spring Valley eliminated

Friday: Huntington 63, Hurricane 57

HUNTINGTON WINS AAA REGION 4, SECTION 2

 

CLASS AA

Region 1, Section 1: (1) Philip Barbour, (2) Berkeley Springs, (3) Frankfort, (4) Keyser, (5) Grafton, (6) Petersburg

Monday: Keyser 60, Grafton 49 — Grafton eliminated

Monday: Frankfort 68, Petersburg 50 — Petersburg eliminated

Wednesday: Philip Barbour 71, Keyser 52 — Keyser eliminated

Wednesday: Berkeley Springs 51, Frankfort 40 — Frankfort eliminated

Friday: Philip Barbour  59, Berkeley Springs 54

PHILIP BARBOUR WINS AA REGION 1, SECTION 1

Region 1, Section 2: (1) Fairmont Senior, (2) North Marion, (3) East Fairmont, (4) Oak Glen, (5) Weir

Saturday: Weir 61, Oak Glen 56 — Oak Glen eliminated

Tuesday: Fairmont Senior 116, Weir 49 — Weir eliminated

Tuesday: North Marion 80, East Fairmont 69 — East Fairmont eliminated

Friday: Fairmont Senior 97, North Marion 54

FAIRMONT SENIOR WINS AA REGION 1, SECTION 2

Region 2, Section 1: (1) Bridgeport, (2) Robert C. Byrd, (3) Elkins, (4) Lincoln, (5) Liberty (H)

Wednesday: Liberty (H) 54, Lincoln 46 — Lincoln eliminated

Friday: Bridgeport 65, Liberty (H) 53 — Liberty (H) eliminated

Friday: Robert C. Byrd 58, Elkins 44 — Elkins eliminated

Saturday: Bridgeport 53, Robert C. Byrd 44

BRIDGEPORT WINS AA REGION 2, SECTION 1

Region 2, Section 2: (1) Braxton County, (2) Nicholas County, (3) Lewis County, (4) Clay County, (5) Roane County, (6) Herbert Hoover

Saturday: Clay County 61, Roane County 48 — Roane County eliminated

Saturday: Lewis County 58, Herbert Hoover 51 — Herbert Hoover eliminated

Tuesday: Braxton County 78, Clay County 53 — Clay County eliminated

Tuesday: Nicholas County 77, Lewis County 66 — Lewis County eliminated

Friday: Braxton County 68, Nicholas County 54

BRAXTON COUNTY WINS AA REGION 2, SECTION 2

Region 3, Section 1: (1) Oak Hill, (2) Westside, (3) Wyoming East, (4) Independence, (5) Liberty (R)

Friday: Independence 53, Liberty (R) 46 — Liberty (R) eliminated

* Games played from Beckley-Raleigh County Convention Center

Tuesday: Oak Hill 75, Independence 59 — Independence eliminated

Tuesday: Westside 58, Wyoming East 51 — Wyoming East eliminated

Thursday: Westside 64, Oak Hill 63

WESTSIDE WINS AA REGION 3, SECTION 1

Region 3, Section 2: (1) Bluefield, (2) Shady Spring, (3) James Monroe, (4) River View, (5) PikeView

Friday: River View 55, PikeView 54 PikeView eliminated

Tuesday: Bluefield 75, River View 32 — River View eliminated

Tuesday: Shady Spring 87, James Monroe 31 — James Monroe eliminated

Saturday: Bluefield 65, Shady Spring 57 (OT)

BLUEFIELD WINS AA REGION 3, SECTION 2

Region 4, Section 1: (1) Nitro, (2) Winfield, (3) Sissonville, (4) Wayne, (5) Poca, (6) Point Pleasant

Monday: Wayne 76, Poca 46 — Poca eliminated

Monday: Sissonville 78, Point Pleasant 33 — Point Pleasant eliminated

Wednesday: Nitro 75, Wayne 50 — Wayne eliminated

Wednesday: Winfield 77, Sissonville 71 — Sissonville eliminated

Friday: Winfield 71, Nitro 64

WINFIELD WINS AA REGION 4, SECTION 1

Region 4, Section 2: (1) Chapmanville, (2) Mingo Central, (3) Logan, (4) Scott, (5) Lincoln County, (6) Man

Saturday: Lincoln County 72, Scott 65 — Scott eliminated

Saturday: Logan 87, Man 41 — Man eliminated

Tuesday: Chapmanville 87, Lincoln County 48 — Lincoln County eliminated

Wednesday: Logan 42, Mingo Central 35 — Mingo Central eliminated

Friday: Chapmanville 57, Logan 40

CHAPMANVILLE WINS AA REGION 4, SECTION 2

 

CLASS A

Region 1, Section 1: (1) Wheeling Central, (2) Cameron, (3) Madonna, (4) Valley (W), (5) Hundred

Saturday: Valley (W) 61, Hundred 46 — Hundred eliminated

*Games played at John Marshall Fieldhouse

Tuesday: Cameron 52, Madonna 40 — Madonna eliminated

Tuesday: Wheeling Central 92,¬† Valley (W) 52 — Valley (W) eliminated

Friday: Wheeling Central 71, Cameron 44

WHEELING CENTRAL WINS A REGION 1, SECTION 1

Region 1, Section 2: (1) Tyler Consolidated, (2) St. Marys, (3) Magnolia, (4) Ritchie County, (5) Paden City

Saturday: Ritchie County 75, Paden City 51 — Paden City eliminated

Tuesday: Tyler Consolidated 56, Ritchie County 48 — Ritchie County eliminated

Tuesday: St. Marys 57, Magnolia 47 — Magnolia eliminated

Friday: Tyler Consolidated 56, St. Marys 51

TYLER CONSOLIDATED WINS A REGION 1, SECTION 2

Region 2, Section 1: (1) Notre Dame, (2) Trinity, (3) South Harrison, (4) Clay-Battelle, (5) Tygarts Valley, (6) Doddridge County, (7) Gilmer County

Saturday: Tygarts Valley 67, Clay-Battelle 63 — Clay-Battelle eliminated

Saturday: Trinity 96, Gilmer County 45 — Gilmer County eliminated

Monday: South Harrison 42, Doddridge County 40 — Doddridge County eliminated

Tuesday: Notre Dame 95, Tygarts Valley 51 — Tygarts Valley eliminated

Tuesday: Trinity 62, South Harrison 41 — South Harrison eliminated

Friday: Notre Dame 61, Trinity 58

NOTRE DAME WINS A REGION 2, SECTION 1

Region 2, Section 2: (1) Tucker County, (2) Paw Paw, (3) East Hardy, (4) Pendleton County, (5) Union, (6) Moorefield, (7) Harman

Tuesday: Pendleton County 74, Union 51 — Union eliminated

Tuesday: Paw Paw 88, Harman 57 — Harman eliminated

Tuesday: Moorefield 60, East Hardy 51 — East Hardy eliminated

Thursday: Tucker County 54, Pendleton County 52 — Pendleton County eliminated

Thursday: Paw Paw 72, Moorefield 61 — Moorefield eliminated

Saturday: Tucker County 61, Paw Paw 52

TUCKER COUNTY WINS A REGION 2, SECTION 2

Region 3, Section 1: (1) Valley (F), (2) Pocahontas County, (3) Charleston Catholic, (4) Webster County, (5) Midland Trail, (6) Fayetteville, (7) Richwood

Monday: Webster County 74, Midland Trail 57 — Midland Trail eliminated

Monday: Pocahontas County 83, Richwood 41 — Richwood eliminated

Monday: Charleston Catholic 73, Fayetteville 53 — Fayetteville eliminated

Tuesday: Webster County 67, Valley (F) 56 — Valley (F) eliminated

Tuesday: Pocahontas County 84, Charleston Catholic 81 — Charleston Catholic eliminated

Thursday: Webster County 67, Pocahontas County 61

WEBSTER COUNTY WINS A REGION 3, SECTION 1

Region 3, Section 2: (1) Mount View, (2) Greater Beckley Christian, (3) Greenbrier West, (4) Summers County, (5) Meadow Bridge, (6) Montcalm

Monday: Summers County 56, Meadow Bridge 54 — Meadow Bridge eliminated

Monday: Greenbrier West 82, Montcalm 40 — Montcalm eliminated

Wednesday: Mount View 60, Summers County 52 — Summers County eliminated

Wednesday: Greater Beckley Christian 64, Greenbrier West 53 — Greenbrier West eliminated

Friday: Greater Beckley Christian 56, Mount View 49

GREATER BECKLEY CHRISTIAN WINS A REGION 3, SECTION 2

Region 4, Section 1: (1) Ravenswood, (2) Parkersburg Catholic, (3) Williamstown, (4) Wirt County, (5) Calhoun County, (6) Wahama

Saturday: Calhoun County 35, Wirt County 31 — Wirt County eliminated

Saturday: Williamstown 79, Wahama 45 — Wahama eliminated

Tuesday: Ravenswood 103, Calhoun County 53 — Calhoun County eliminated

Tuesday: Parkersburg Catholic 56, Williamstown 52 — Williamstown eliminated

Friday: Ravenswood 52, Parkersburg Catholic 47 (OT)

RAVENSWOOD WINS A REGION 4, SECTION 1

Region 4, Section 2: (1) Tug Valley, (2) Van, (3) St. Joseph Central, (4) Sherman, (5) Buffalo, (6) Tolsia, (7) Hannan

Saturday: Sherman 57, Buffalo 40 — Buffalo eliminated

Saturday: Van 80, Hannan 47 — Hannan eliminated

Saturday: St. Joseph Central 53, Tolsia 36 — Tolsia eliminated

Tuesday: Tug Valley 74, Sherman 35 — Sherman eliminated

Tuesday: Van 64, St. Joseph Central 56 (OT)¬†— St. Joseph Central eliminated

Friday: Tug Valley 96, Van 39

TUG VALLEY WINS A REGION 4, SECTION 2

Use a Facebook account to add a comment, subject to Facebook's Terms of Service and Privacy Policy.

bubble graphic

bubble graphic
Comments