The 2018 WVSWA Class AA All-State Football Team

First team

Offense

QB – Connor Neal, Fairmont Senior, Sr. (captain)

WR – Drew Hatfield, Mingo Central, Jr.

WR – Abe Farrow, Oak Hill, Sr.

RB – Jake Bowen, Bridgeport, Sr.

RB – Ghovan Davidson, Robert C. Byrd, Sr.

RB – Donavan Kirby, Weir, Sr.

RB – Ethan Payne, Poca, So.

OL – Zach Frazier, Fairmont Senior, Jr.

OL – Robert Arnold, Robert C. Byrd, Sr.

OL – Jacob Huff, Winfield, Sr.

OL – Mason Walker, Bluefield, Sr.

OL – Will Dean, Nitro, Sr.

K – Kaulin Parris, Bluefield, Jr.

UTIL – Jacob Hartman, Petersburg, Sr.

UTIL – Will Hackney, Sissonville, Sr.

Defense

DL – Sean Martin, Bluefield, So.

DL – Austin Sponaugle, Bridgeport, Sr.

DL – Terymykal Alexander, Shady Spring, Sr.

DL – Tyler Komorowski, Weir, Sr.

LB – Daniel Romans, Elkins, Sr.

LB – Hunter Moore, Lincoln, Sr.

LB – Mike Bartram, Wayne, Sr.

LB – Arnold Martin, Bluefield, Sr.

LB – Jared Sagraves, Nicholas County, Sr.

DB – Bronson Skeens, Poca, Sr.

DB – Juice Edwards, Bluefield, Sr. (captain)

DB – Elijah Posey, Fairmont Senior, Sr.

UTIL – Sebastian Spencer, Weir, Sr.

UTIL – Rhett Heston, Fairmont Senior, Sr.

P/UTIL – Cason Payne, Point Pleasant, Sr.

Second team

Offense

QB – Daylin Goad, Mingo Central, So.

WR – Jake Pitman, Fairmont Senior, Sr.

WR – Mayson Miller, Sissonville, Sr.

WR – Luke LeRose, Nicholas County, Jr.

RB – J.J. Davis, Bluefield, Jr.

RB – Evan Rose, PikeView, Sr. (captain)

RB – Desmond Fluharty, North Marion, Sr.

OL – Deiyantei Powell-Woods, Bluefield, Sr.

OL – Magnus Sheets, Fairmont Senior, Sr.

OL – Trevon Franklin, Point Pleasant, Sr.

OL – Nathan Pettus, Bluefield, Sr.

OL – Johnny Adkins, Wayne, Sr.

K – Jared Griffith, Lewis County, Jr.

UTIL – Khori Bass, Oak Hill, Sr.

UTIL – Zach Taylor, Oak Glen, Jr.

Defense

DL – Don Woodworth, Keyser, Jr. (captain)

DL – Jaden Marino, Robert C. Byrd, Sr.

DL – Colton Groves, Nicholas County, Jr.

LB – Ben Kee, Herbert Hoover, Jr.

LB – Seth Whitt, Chapmanville, Sr.

LB – Jacob O’Dell, Nicholas County, Sr.

LB – Trey Pancake, Bridgeport, Jr.

DB – Freddie Dawson, River View, Jr.

DB – Monroe Mohler, James Monroe, Jr.

DB – Reggie Redman, Keyser, Sr.

DB – Josh Wamsley, Point Pleasant, Sr.

UTIL – Chucky Felder, Logan, Sr.

UTIL – Owen McClanahan, Poca, Jr.

UTIL – Dalton Pollock, Frankfort, Sr.

P/UTIL – Reed Reitter, Weir, Sr.

Special Honorable Mention

Brady Adkins, Point Pleasant; Caleb Bish, Grafton; Caleb Bower, Wyoming East; Tyler Bragg, Shady Spring; Niko Burgess, Independence; Devon Burris, Point Pleasant;  Danny Bush, Roane County; Haven Chapman, Shady Spring; Nick Chaney, Oak Glen; Jaden Clarkson, James Monroe; Brady Clay, Keyser; Chase Collier, Philip Barbour; Nick Collier, Chapmanville; John Covert, Winfield; Joel Cruickshanks, Clay County; Andrew Deal, Nicholas County; Isaac Dean, Wayne; Breeden Gilbert, Fairmont Senior; Michael Hall, Logan;  D’Andre Hollaway, Bridgeport; Travis Honaker, Oak Hill; Colton Hovermale, Lincoln; Isaiah Johnson, Bluefield; Jacob Justice, River View; Jeremiah King, Robert C. Byrd; Nate Kowalski, Fairmont Senior; Nic Kuhn, Lewis County; Dalton Malcomb, North Marion; Shawntez Matthews, Logan; Jake McCoy, Weir; Seth McKinney, Liberty; Dakota Meadows, Poca; Ryan Metzgar, Lewis County; Gage Michael, Fairmont Senior; Doug Morral, Petersburg; Blake Moore, Grafton; Cody Moore, James Monroe; Drake Mullins, Bluefield; Brock Muncy, Man; Tanner Owens, Wayne; Phil Oxley, Chapmanville; Exavier Posey, Fairmont Senior; Jarrad Price, Lincoln County; Jaden Rollyson, Liberty Harrison; Gavin Shamblin, Sissonville; Aiden Slusser, East Fairmont; Ryan Shoemaker, Keyser; JD Smith, Fairmont Senior; Cody Spring, Bridgeport; Matt Stone, Poca; Austin Storey, Elkins;  Ethan Travis, Oak Glen; Tanner Walls, Lincoln County; Hunter Williams, Independence; Tyce Wisnewski, Petersburg; Caleb Wynn, Clay County

Honorable Mention

Connor Adams, Oak Glen; Josh Atwood, Chapmanville; Nate Barth, Point Pleasant; Chase Berry, Chapmanville;  Erick Bevil, Shady Spring; Ronnell Blevins, Bluefield; Chandler Cooper, Bluefield; Chase Brown, Winfield; Daniel Browning, Man; Chance Burdette, Elkins; Trevor Cayton, Grafton; Jacob Clevenger, North Marion; Nathan Clifton, Fairmont Senior; Garrett Conaway, North Marion; David Blanco, Frankfort; Zhantei Calloway, Nitro; Jay Cook, Poca; Seth Davis, Liberty Harrison; Damien Gonzales, Philip Barbour; Nathan Gordon, Liberty Raleigh; Erick Grimmett, Man; Gabe Hall, Point Pleasant; Aaron Harmon, Shady Spring; Gunner Harmon, Wayne; Payton Hawkins, Lincoln; Marshall Hobbs, Lewis County; Josh Huffman, Roane County; Cole Hughart, Sissonville; Josh Jackson, Oak Hill; Colton Kennedy, River View; Michael Lemley, Oak Glen; Jaylon Lewis, James Monroe; Camden Longwell, Fairmont Senior; Xavier Lopez, Robert C. Byrd; Nick Marley, Frankfort; Jonathan Massie, Grafton; Devon Matzdorff, Wayne; Carson McComas, Lincoln County; Seth McIntyre, Liberty Harrison; Hayden Miller, Independence; Sam Milton, Man; Billy Mitchem, Mingo Central; Jansen Moreland, Frankfort; Alex Oates, Keyser; Dominick Owens, Fairmont Senior; Toni Ovalle, Oak Hill; Lance Payton, Fairmont Senior; Jacob Perry, Keyser; Grant Postlethwait, East Fairmont; Logan Price, PikeView; Austin Ray, Mingo Central; Dalton Roberts, River View; Brock Robey, Robert C. Byrd; Dakota Rohrbaugh, Petersburg; Peyton Sindledecker, Petersburg; Trenton Sorah, Scott; Zach Spencer, Herbert Hoover; Andrew Sponaugle, Robert C. Byrd; Michael Starkey, Roane County; Deacon Stearns, Liberty Harrison; Andrew Stutler, Clay County; Thomas Talkington, Elkins; Dillon Taylor, Poca; Johnny Trail, Winfield; Robbie Valenti, Weir; Michael Watkins, Bridgeport; Hunter Watts, Wayne; Carson Winkie, Bridgeport; Devin Hatfield, Mingo Central, Dougie Dillon, Mingo Central

Use a Facebook account to add a comment, subject to Facebook's Terms of Service and Privacy Policy.

bubble graphic

bubble graphic
Comments