MORGANTOWN, W.Va. — Competition begins in high school baseball sectional tournaments around West Virginia on Monday, May 6. All double-elimination tournaments must be completed by Saturday, May 18. Best-of-3 regional play will start on Monday, May 20.

Class AAA

Region I, Section 1 (all games at John Marshall H.S.)

Tuesday, May 7

Brooke 4, John Marshall 0

Wednesday, May 8

Wheeling Park 7, Brooke 3

Thursday, May 9

John Marshall 3, Brooke 2 (BHS eliminated)

Saturday, May 11

Wheeling Park 7, John Marshall 3 (JMHS eliminated)

–WHEELING PARK WINS SECTIONAL–

 

Region I, Section 2

Monday, May 6

Morgantown 11, Preston 1

Buckhannon-Upshur 11, University 5

Tuesday, May 7

Morgantown 9, Buckhannon-Upshur 0

University 13, Preston 2 (PHS eliminated)

Wednesday, May 8

University 5, Buckhannon-Upshur 4 (8 inn./BUHS eliminated)

Thursday, May 9

Morgantown 4, University 0 (UHS eliminated)

–MORGANTOWN WINS SECTIONAL–

 

Region II, Section 1

Tuesday, May 7

Martinsburg 5, Musselman 2

Hedgesville 15, Spring Mills 10

Wednesday, May 8

Musselman 11, Spring Mills 0 (5 inn./SMHS eliminated)

Hedgesville 4, Martinsburg 0

Thursday, May 9

Musselman 6, Martinsburg 5 (8 inn./Martinsburg eliminated)

Friday, May 10

Hedgesville 13, Musselman 3 (Musselman eliminated)

–HEDGESVILLE WINS SECTIONAL–

 

Region II, Section 2:

Tuesday, May 7

Hampshire 7, Washington 2

Wednesday, May 8

Hampshire 4, Jefferson 2

Thursday, May 9

Jefferson 4, Washington 1 (WHS eliminated)

Saturday, May 11

Jefferson 2, Hampshire 1

Tuesday, May 14

Jefferson, 6, Hampshire 5 (HHS eliminated)

–JEFFERSON WINS SECTIONAL–

 

Region III, Section 1

Monday, May 6

St. Albans 16, South Charleston 2 (5 inn.)

George Washington 9, Capital 6

Tuesday, May 7

Saint Albans 1, George Washington 0

Capital 3, South Charleston 2 (SCHS eliminated)

Wednesday, May 8

George Washington 9, Capital 4 (8 inn./CHS eliminated)

Thursday, May 9

Saint Albans 6, George Washington 0 (GWHS eliminated)

–SAINT ALBANS WINS SECTIONAL–

 

Region III, Section 2

Tuesday, May 7

Greenbrier East 5, Princeton 3

Woodrow Wilson 21, Riverside 8

Wednesday, May 8

Riverside 10, Princeton 0 (PHS eliminated)

Woodrow Wilson 3, Greenbrier East 1

Thursday, May 9

Riverside 4, Greenbrier East 1 (GEHS eliminated)

Friday, May 10

Riverside 11, Woodrow Wilson 5

Wednesday, May 15

Riverside 4, Woodrow Wilson 2 (WWHS eliminated)

–RIVERSIDE WINS SECTIONAL–

 

Region IV, Section 1

Tuesday, May 7

Parkersburg South 5, Parkersburg 2

Wednesday, May 8

Ripley 7, Parkersburg 4 (PHS eliminated)

Friday, May 10

Parkersburg South 10 Ripley 4

Saturday, May 11

Parkersburg South 8, Ripley 5 (RHS eliminated)

–PARKERSBURG SOUTH WINS SECTIONAL–

 

Region IV, Section 2

Monday, May 6

Hurricane 8, Huntington 0

Cabell Midland 15, Spring Valley 2 (5 inn.)

Tuesday, May 7

Hurricane 8, Cabell Midland 3

Spring Valley 4, Huntington 3 (10 inn./Huntington eliminated)

Wednesday, May 8

Cabell Midland 12, Spring Valley 5 (SVHS eliminated)

Thursday, May 9

Cabell Midland 8, Hurricane 6

Friday, May 10

Hurricane 6, Cabell Midland 2 (CMHS eliminated)

–HURRICANE WINS SECTIONAL–

 

Class AA

Region I, Section 1

Monday, May 6

Berkeley Springs 2, Grafton 1

Tuesday, May 7

Petersburg 10, Keyser 1

Berkeley Springs 5, Philip Barbour 3

Wednesday, May 8

Frankfort 12, Petersburg 2

Philip Barbour 9, Keyser 8 (KHS eliminated)

Thursday, May 9

Frankfort 10, Berkeley Springs 3

Grafton 6, Petersburg 5 (PHS eliminated)

Friday, May 10

Grafton 5, Philip Barbour 2 (PBHS eliminated)

Saturday, May 11

Berkeley Springs 8, Grafton 3 (GHS eliminated)

Tuesday, May 14

Frankfort 5, Berkeley Springs 1 (BSHS eliminated)

–FRANKFORT WINS SECTIONAL–

 

Region I, Section 2

Monday, May 6

North Marion 11, Weir 3

East Fairmont 5, Oak Glen 3

Tuesday, May 7

Oak Glen 13, Weir 3 (5 inn./Weir eliminated)

North Marion 4, Fairmont Senior 2

Wednesday, May 8

Fairmont Senior 4, Oak Glen 2 (OGHS eliminated)

North Marion 2, East Fairmont 1

Thursday, May 9

Fairmont Senior 9, East Fairmont 0 (EFHS eliminated)

Friday, May 10

Fairmont Senior 5, North Marion 2 (12 inn.)

Saturday, May 11

Fairmont Senior 6, North Marion 1 (NMHS eliminated)

–FAIRMONT SENIOR WINS SECTIONAL–

 

Region II, Section 1

Monday, May 6

Robert C. Byrd 10, Liberty 1

Tuesday, May 7

Bridgeport 14, Robert C. Byrd 4 (5 inn.)

Lincoln 5, Elkins 3

Wednesday, May 8

Elkins 10, Liberty 0 (Liberty eliminated)

Thursday, May 9

Bridgeport 10, Lincoln 0 (6 inn.)

Elkins 10, Robert C. Byrd 0 (RCB eliminated)

Friday, May 10

Elkins 9, Lincoln 2 (Lincoln eliminated)

Saturday, May 11

Bridgeport 5, Elkins 0 (EHS eliminated)

–BRIDGEPORT WINS SECTIONAL–

 

Region II, Section 2

Monday, May 6

Roane County 7, Clay County 3

Braxton County 8, Herbert Hoover 7

Tuesday, May 7

Lewis County 6, Roane County 1

Nicholas County 6, Braxton County 2

Wednesday, May 8

Braxton County 13, Clay County 12 (CCHS eliminated)

Roane County 9, Herbert Hoover 1 (HHHS eliminated)

Thursday, May 9

Lewis County 9, Nicholas County 1

Roane County 13, Braxton County 2 (BCHS eliminated)

Friday, May 10

Nicholas County 9, Roane County 3 (RCHS eliminated)

Saturday, May 11

Nicholas County 7, Lewis County 1

Wednesday, May 15

Lewis County 7, Nicholas County 1 (NCHS eliminated)

–LEWIS COUNTY WINS SECTIONAL–

 

Region III, Section 1

Tuesday, May 7

Liberty Raleigh 4, Westside 3

Wednesday, May 8

Independence 5, Wyoming East 0

Oak Hill 4, Liberty Raleigh 1

Thursday, May 9

Wyoming East 5, Westside 4 (WHS eliminated)

Oak Hill 12, Independence 11 (15 inn.)

Friday, May 10

Wyoming East 10, Liberty Raleigh 6 (LHS eliminated)

Saturday, May 11

Wyoming East 8, Independence 1 (IHS eliminated)

Monday, May 13

Wyoming East 7, Oak Hill 3

Tuesday, May 14

Oak Hill 4, Wyoming East 2 (WEHS eliminated)

–OAK HILL WINS SECTIONAL–

 

Region III, Section 2

Monday, May 6

PikeView 16, River View 0

Tuesday, May 7

Shady Spring 10, PikeView 0 (6 inn.)

James Monroe 9, Bluefield 3

Wednesday, May 8

Shady Spring 7, James Monroe 6

Bluefield 14, River View 4 (RVHS eliminated)

Thursday, May 9

Bluefield 20, PikeView 10 (PHS eliminated)

Friday, May 10

James Monroe 17, Bluefield 3 (BHS eliminated)

Tuesday, May 14

Shady Spring 4, James Monroe 1 (JMHS eliminated)

–SHADY SPRING WINS SECTIONAL–

 

Region IV, Section 1

Monday, May 6

Poca 6, Wayne 2

Sissonville 6, Nitro 2

Tuesday, May 7

Winfield 7, Sissonville 1

Point Pleasant 8, Poca 3

Wednesday, May 8

Point Pleasant 6, Winfield 3

Nitro 12, Poca 1 (Poca eliminated)

Sissonville 13, Wayne 3 (Wayne eliminated)

Thursday, May 9

Nitro 10, Sissonville 4 (SHS eliminated)

Friday, May 10

Winfield 8, Nitro 6 (NHS eliminated)

Saturday, May 11

Point Pleasant 5, Winfield 1 (WHS eliminated)

–POINT PLEASANT WINS SECTIONAL–

 

Region IV, Section 2

Monday, May 6

Mingo Central 2, Logan 1

Lincoln County 5, Man 1

Tuesday, May 7

Chapmanville 11, Mingo Central 0 (5 inn.)

Scott 4, Lincoln County 3

Wednesday, May 8

Logan 5, Lincoln County 2 (LCHS eliminated)

Man 5, Mingo Central 3 (MCHS eliminated)

Thursday, May 9

Scott 10, Chapmanville 0 (6 inn.)

Logan 7, Man 0 (MHS eliminated)

Friday, May 10

Chapmanville 9, Logan 0 (LHS eliminated)

Saturday, May 11

Scott 8, Chapmanville 7 (10 inn./CHS eliminated)

–SCOTT WINS SECTIONAL–

 

Class A

Region I, Section 1 (all games at I-470 Fields, Wheeling)

Monday, May 6

Wheeling Central Catholic 10, Hundred 0

Cameron 5, Madonna 4

Tuesday, May 7

Madonna 10, Hundred 0 (HHS eliminated)

Cameron 5, Wheeling Central Catholic 3

Wednesday, May 8

Wheeling Central Catholic 9, Madonna 7 (MHS eliminated)

Saturday, May 11

Wheeling Central Catholic 8, Cameron 3

Wednesday, May 15

Wheeling Central 11, Cameron 3 (CHS eliminated)

–WHEELING CENTRAL WINS SECTIONAL–

 

Region I, Section 2

Monday, May 6

Magnolia 6, Paden City 1

Tuesday, May 7

Ritchie County 13, Magnolia 6

Saint Marys 10, Tyler Consolidated 0 (5 inn.)

Wednesday, May 8

Ritchie County 4, Saint Marys 3

Paden City 5, Tyler Consolidated 1 (TCHS eliminated)

Thursday, May 9

Magnolia 12, Paden City 2 (PCHS eliminated)

Friday, May 10

Magnolia 8, Saint Marys 7 (8 inn./SMHS eliminated)

Wednesday, May 15

Ritchie County 10, Magnolia 0 (5 inn.) (MHS eliminated)

–RITCHIE COUNTY WINS SECTIONAL–

 

Region II, Section 1

Monday, May 6

Gilmer County 12, Clay-Battelle 1

South Harrison 4, Doddridge County 3

Tygarts Valley 14, Trinity 1

Tuesday, May 7

Notre Dame 13, South Harrison 3 (5 inn.)

Gilmer County 4, Tygarts Valley 2

Clay-Battelle 15, Trinity 3

Wednesday, May 8

Notre Dame 12, Gilmer County 2

Tygarts Valley 12, Doddridge County 2 (DCHS eliminated)

South Harrison 11, Clay-Battelle 1 (CBHS eliminated)

Thursday, May 9

Tygarts Valley 17, South Harrison 13 (SHHS eliminated)

Friday, May 10

Gilmer County 6, Tygarts Valley 4 (TVHS eliminated)

Saturday, May 11

Notre Dame 11, Gilmer County 1 (6 inn./GCHS eliminated)

–NOTRE DAME WINS SECTIONAL–

 

Region II, Section 2

Monday, May 6

Pendleton County defeats Union, forfeit (UHS eliminated)

East Hardy 20, Harman 0 (5 inn.)

Tucker County 12, Paw Paw 1

Tuesday May 7

Moorefield 10, Tucker County 0 (Final/5)

Pendleton County 10, East Hardy 0 (5 inn.)

Wednesday, May 8

East Hardy 19, Paw Paw 4 (5 inn./PPHS eliminated)

Tucker County 19, Harman 0 (HHS eliminated)

Thursday, May 9

Moorefield 4, Pendleton County 2

East Hardy 19, Tucker County 3 (TCHS eliminated)

Friday, May 10

Pendleton County 18, East Hardy 8, 5 inn. (EHHS eliminated)

Saturday, May 11

Moorefield 7, Pendleton County 1 (PCHS eliminated)

–MOOREFIELD WINS SECTIONAL–

 

Region III, Section 1

Monday, May 6

Midland Trail 10, Richwood 3

Fayetteville 12, Valley Fayette 1

Webster County defeats Pocahontas County

Tuesday, May 7

Charleston Catholic 10, Webster County 0

Midland Trail 15, Fayetteville 14

Richwood 9, Valley Fayette 8 (VFHS eliminated)

Wednesday, May 8

Webster County defeats Richwood (RHS eliminated)

Thursday, May 9

Charleston Catholic 10, Midland Trail 0 (5 inn.)

Fayetteville 19, Pocahontas County 6 (PCHS eliminated)

Friday, May 10

Fayetteville 16, Webster County 6 (WCHS eliminated)

Saturday, May 11

Fayetteville 6, Midland Trail 1 (MTHS eliminated)

Wednesday, May 15

Charleston Catholic 11, Fayetteville 1 (6 inn.) (FHS eliminated)

–CHARLESTON CATHOLIC WINS SECTIONAL–

 

Region III, Section 2

Tuesday, May 7

Mount View 20, Montcalm 4

Summers County 2, Greenbrier West 1

Wednesday, May 8

Greater Beckley Christian 16, Mount View 1

Greenbrier West 21, Montcalm 0 (5 inn./Montcalm eliminated)

Thursday, May 9

Greenbrier West 15, Mount View 6 (MVHS eliminated)

Greater Beckley Christian 13, Summers County 3 (5 inn.)

Friday, May 10

Greenbrier West 13, Summers County 7 (SCHS eliminated)

Monday, May 13

Greater Beckley Christian 10, Greenbrier West 0 (GWHS eliminated)

–GREATER BECKLEY CHRISTIAN WINS SECTIONAL–

 

Region IV, Section 1

Tuesday, May 7

Ravenswood 10, Wirt County 5

Parkersburg Catholic 4, Calhoun County 2

Wednesday, May 8

Wahama 7, Ravenswood 2

Williamstown 10, Parkersburg Catholic 0

Thursday, May 9

Parkersburg Catholic 14, Wirt County 4 (6 inn./WCHS eliminated)

Ravenswood 25, Calhoun County 10 (5 inn./CCHS eliminated)

Wahama 3, Williamstown 2

Saturday, May 11

Parkersburg Catholic 12, Ravenswood 9 (RHS eliminated)

Tuesday, May 14

Williamstown 10, Parkersburg Catholic 2 (PCHS eliminated)

Wednesday, May 15

Williamstown 11, Wahama 1 (5 inn.)

Thursday, May 16

Wahama 4, Williamstown 3 (8 inn./Williamstown eliminated)

–WAHAMA WINS SECTIONAL–

 

Region IV, Section 2

Monday, May 6

Buffalo 11, Van 6

Huntington Saint Joseph’s 22, Hannan 1

Tug Valley 10, Tolsia 1

Tuesday, May 7

Buffalo 11, Huntington Saint Joseph’s 5

Sherman 10, Tug Valley 3

Van 10, Hannan 1 (HHS eliminated)

Wednesday, May 8

Buffalo 12, Sherman 5

Huntington St. Joseph’s 4, Tolsia 0 (Tolsia eliminated)

Tug Valley 9, Van 5 (VHS eliminated)

Thursday, May 9

Huntington Saint Joseph’s 8, Tug Valley 3 (TVHS eliminated)

Friday, May 10

Huntington Saint Joseph’s 14, Sherman 1 (SHS eliminated)

Monday, May 13

Huntington Saint Joseph’s 2, Buffalo 0

Tuesday, May 14

Huntington Saint Joseph’s 12, Buffalo 0 (BHS eliminated)

–HUNTINGTON SAINT JOSEPH’S WINS SECTIONAL–

Use a Facebook account to add a comment, subject to Facebook's Terms of Service and Privacy Policy.

bubble graphic

bubble graphic
Comments