The 2019 Class AA all-state football team as selected by the West Virginia Sports Writers Association
First Team
Honorary selection — Alex Miller, Roane County, Sr.
OL – Don Woodworth, Keyser, Sr.
OL – Zach Frazier, Fairmont Senior, Sr. (captain)
OL – Devin Hill, Bridgeport, Jr.
OL – Tanner Jenkins, Wyoming East, Sr.
OL – Dalton Ray, Keyser, Sr.
WR – Logan Vance, Clay County, Sr.
WR – Drew Hatfield, Mingo Central, Sr.
QB – Gage Michael, Fairmont Senior, Jr.
RB – Ethan Payne, Poca, Jr.
RB – JJ Davis, Bluefield, Sr.
RB – Caleb Bower, Wyoming East, Jr.
K – Jared Griffith, Lewis County, Sr.
Utility – Hunter Patterson, Oak Glen, Jr.
Utility – Daylin Goad, Mingo Central, Jr.
Utility – Nick Vance, Winfield, Sr.
Defense
DL – Sean Martin, Bluefield, Sr. (captain)
DL – Matt Stone, Poca, Sr.
DL – Kyler O’Connor, Oak Glen,Jr.
LB – Carson Winkie, Bridgeport, Sr.
LB – John Covert, Winfield, Jr.
LB – Jackson Biser, Keyser, Sr.
LB – Trey Pancake, Bridgeport, Sr.
LB – Ben Kee, Herbert Hoover, Sr.
DB – Michael Lemley, Oak Glen, Sr.
DB – Toby Payne, Poca, So.
DB – Haven Chapman, Shady Spring, Sr.
P – Erick Bevil, Shady Spring, Sr.
Utility – Josh Huffman, Roane County, Sr.
Utility – Jeremiah King, Robert C. Byrd, So.
Utility – Sebastian Spencer, Weir, Sr.
Second Team
OL – Lance Payton, Fairmont Senior, Sr.
OL – Brock Robey, Robert C. Byrd, Sr.
OL – Colton Groves, Nicholas County, Sr.
OL – Dom Owens, Fairmont Senior, Sr.
OL – Roman Moore, Roane County, Sr.
WR – Tariq Miller, North Marion, Jr.
WR – Xander Castillo, James Monroe, Sr.
QB – Carson Deeb, Bluefield, Jr.
RB – Atticus Goodson, Independence, So.(captain)
RB – Marshall Hobbs, Lewis County, Jr.
K – Kaulin Parris, Bluefield, Sr.
Utility – Camden Longwell, Fairmont Senior, Sr.
Utility – Trevor Lowe, Nitro, So
Utility – Luke LeRose, Nicholas County, Sr.
Utility – Monroe Mohler, James Monroe, Sr.
Defense
DL – Michael Watkins, Bridgeport, Jr.
DL – Cole Hughart, Sissonville, Sr.
DL – Garrett Conaway, North Marion, Jr.
DL – David Blanco, Frankfort, Sr.
LB – Seth McIntire, Liberty Harrison, Sr.
LB – Peyton Shanholtz, Frankfort, Sr.
LB – Gavin Shamblin, Sissonville, Sr.
LB – Dillon Taylor, Poca, Jr.
DB – Jahiem House, Bluefield, Sr.
DB –Brayden Mineard, Oak Glen, Jr.
DB – Jadon Hershberger, Shady Spring, Jr.
P – Aiden Slusser, East Fairmont, Sr.
Utility – Gage Patterson, Oak Glen,Jr. (captain)
Utility – Zack Frye, Man, Sr.
Utility – Devin Vandergrift, Bridgeport, Sr.
Special Honorable Mention
Michael Alvaro, Robert C. Byrd; Chase Berry, Chapmanville; Caden Biser, Keyser; JJ Blank, Frankfort; Danny Bush, Roane County; McQuade Canada, Wyoming East; Jay Cook, Poca; Andrew Deal, Nicholas County; Preston Dingess, Mingo Central; Chase Duckworth, North Marion; Cam Foster, Nitro; Cameran Frye, Man; Jordan Gay, Lewis County; Cody Griffith, Lincoln; Dylan Griffith, Sissonville; Erick Grimmett, Man; Elijah Gillette, Weir; TJ Guire, Elkins; Marcel Guy, Independence; Devin Hatfield, Mingo Central; Payton Hawkins, Lincoln; Braden Howell, Liberty Raleigh; Brian Henderson, Bridgeport; Eli Kirkendall, Lincoln County; Nate Kowlaski, Fairmont Senior; Colton Kennedy, River View; Grant Krajeski, Clay County; Clay Lester, Wyoming East; Nick Marley, Frankfort; Jamison Maynard, Wayne; Sam Milton, Man; Jansen Moreland, Frankfort; Gunner Murphy, North Marion; Elijah Payton, Clay County; Brayden Rollyson, Herbert Hoover; Ryan Shoemaker, Keyser; Wyatt Stanley, Point Pleasant; Jeremy Taylor, Oak Glen; Ty Thorne, North Marion; Corey Townsend, Logan; Isaiah Valentine, Shady Spring; Bryce Wamsley, Liberty Harrison; Brandon Wiley, Bluefield
Honorable Mention
Aaron Adkins, Wayne; Gavin Barkley, Berkeley Springs; Owen Bass, Clay County; Jake Bishop, Wyoming East; Jeff Bowles, Liberty Raleigh; Preston Brown, Oak Glen; Jordan Brueck, Weir; Nick Chaney, Oak Glen; Drew Clark, Shady Spring; Carson Crouch, Winfield; Drew Curtis, Weir; Gage Dickson, North Marion; Caleb Dingess, Scott; Joe Dingledein, Grafton; Derrick Flack, Bluefield; Ben George, Robert C. Byrd; Blake Goode, Westside; Juwaun Green, Bluefield; Waylon Hensley, Chapmanville; Justin Hill, Nicholas County; Jacob Justice, River View; Gabe Keech, Poca; Will Knight, Philip Barbour; Eli Kyle, Liberty Harrison; Matthew Lilly, PikeView; Caden Lookabill, Wyoming East; Matt Malick, Oak Glen; Jahkari Mesidor, North Marion; Dakota McBride, Wyoming East; Hunter Morris, Winfield; Hayden Miller, Independence; Jacob Muncy, Point Pleasant; Nathan Murray, Nitro; Kayson Nealy, Fairmont Senior; Ricky Newbrough, North Marion; Austin Parsons, Lincoln County; Zach Paxton, Herbert Hoover; Riley Perkins, Clay County; Luke Pollock, East Fairmont; Dom Postlewait, East Fairmont; Corey Prunty, Lincoln; Sam Romano, Bridgeport; Seth Ross, Wyoming East; Trey Sams, Poca; Isa Scales, Mingo Central; Jameson Shaffer, Sissonville; Te’amo Shelton Oak Hill; Aiden Slack, Logan; Jordan Hayes, Logan; Hayden Stein, Frankfort; Andrew Stutler, Clay County; Payton Thompson, Berkeley Springs; Rodney VanDevender, Elkins; Trace Wagner, Robert C. Byrd; Malachi West, Fairmont Senior