MORGANTOWN, W.Va. — Madonna quarterback Ross Comis is named the captain of the Class A all-state team as chosen by the West Virginia Sports Writers’ association. The complete all-state list is below:
CLASS A
FIRST TEAM OFFENSE
QB: Jesse Padlow, Bishop Donahue, jr., 6-foot-1, 175 pounds
RB: Jake Parker, Meadow Bridge, sr., 6-0, 198
RB: Eliott Nero, Madonna, sr., 5-10, 200
RB: Drew Keller, Magnolia, sr., 5-9, 180
OL: Noah Shultz, St. Marys, sr., 6-0, 256
OL: Josh Martin, Madonna, sr., 7-2, 295
OL: Cole Seckman, Magnolia, sr., 6-1, 310
OL: Isaac Britton, Doddridge County, sr., 5-11, 250
OL: Wesley Harrison, Wahama, sr., 5-10, 180
WR: Austin Ratliff, Gilmer County, jr., 6-0, 171
WR: Lavonte Hampton, Bishop Donahue, sr., 6-2, 185
UT: Ross Comis, Madonna, sr., 6-2, 215 (Captain)
PK: Garrett Furr, St. Marys, sr., 5-7, 151
FIRST TEAM DEFENSE
DL: Marquis Frazier, Greenbrier West, jr., 6-1, 191
DL: Tyler Davis, St.Marys, sr., 6-0, 254
DL: Chris Vani, Bishop Donahue, sr., 5-10, 235
DL: Colton Neal, Wahama, sr., 6-0, 190
LB: Kage Rohde, Magnolia, sr., 5-9, 180
LB: Wil Schoonover, Moorefield, so., 5-10, 195
LB: Joe John, Wheeling Central, sr., 6-0, 180
DB: Jake Tracewell, Williamstown, sr., 6-1, 170
DB: Will Bowser, Madonna, sr., 6-1, 185
DB: Hunter Bradley, Wahama, sr., 6-3, 180
DB: Malik Boatwright, Greenbrier West, sr., 5-4, 172 (Captain)
UT: Kane Roush, Wahama, sr., 5-10, 170
P: Devin Rose, Pocahontas County, sr., 6-0, 218
SECOND TEAM OFFENSE
QB: Austin Cunningham, Gilmer County, sr. , 6-2, 177
RB: Santino Cava, Notre Dame, jr., 5-7, 195
RB: Keyshawn Payne, Valley (Fayette), sr., 5-8, 178
RB: C.J. Burch, Wheeling Central, sr., 5-10, 185
OL: Hunter Pullens, Fayetteville, sr., 5-11, 200
OL: Hunter Six, Clay-Battelle, sr., 6-0, 305
OL: D.J. Kerns, Williamstown, jr., 5-7, 215
OL: Garret Bever, Madonna, sr., 5-11, 260
OL: Seth Stickley, Moorefield, sr., 5-9, 250
WR: Tracy Jones, Man, sr., 5-10, 155
WR: Tyler Smith, East Hardy, jr., 5-8, 150
UT: Tristan Haught, Clay-Battelle, sr., 6-2, 170 (Captain)
PK: Trace Elder, Williamstown, sr., 5-8, 128
SECOND TEAM DEFENSE
DL: Bradon Riggleman, Moorefield, sr., 5-11, 215
DL: Nate Guio, Madonna, sr., 6-3, 215 (Captain)
DL: Corey Cox, Greenbrier West, sr., 5-10, 168
DL: Kyle Ritz, Magnolia, so., 6-1, 215
LB: Wyatt Ford, Doddridge County, jr., 5-11, 185
LB: Jacob Highley, Tyler Consolidated, sr., 5-11, 205
LB: Dakota Watson, Williamstown, jr., 5-9, 180
LB: David Gray, St. Marys, sr., 5-9, 205
DB: Austin Zirk, Tucker County, sr., 5-10, 165
DB: Jordan Tucker, Buffalo, jr., 5-7, 150
DB: Raeshawn Breckenridge, Valley (Fayette), sr., 6-0, 175
UT: Tanner Bragg, Clay-Battelle, sr., 5-10, 175
P: Justin Joy, Wirt County, sr., 6-3, 180
SPECIAL MENTION
Michael Adams, Richwood
Noah Bellew, Williamstown
Kyle Bronski, Parkersburg Catholic
Logan Brown, Greenbrier West
Cole Collier, East Hardy
Aaron Copley, Tug Valley
Brandon Cross, Paden City
Dillon Dunkle, Pendleton County
Mikey Goddard, Greenbrier West
Jason Grose, Montcalm
Logan Hamilton, Clay-Battelle
Spencer Harlow, Notre Dame
David Hasting, Williamstown
Zach Heasley, Paden City
John Thomas Keffer, Man
Kyle Killen, Meadow Bridge
Daniel McCue, Wirt County
Cayce Mullins, Man
Logan Moore, Calhoun County
Stevie Mitchell, Valley (Fayette)
Shane Myers, Moorefield
Jeremy Pratt, St. Marys
David Runyon, Tug Valley
Jarrod Sandy, Doddridge County
Noah Spitzer, St. Marys
Eric Smith, Magnolia
Casey Stewart, Valley (Fayette)
Payton Sturm, Parkersburg Catholic
Shane Williams, Cameron
Luke Yocum, Pendleton County
HONORABLE MENTION
Nathan Allison, Gilmer County
Jeremiah Beavers, Man
Jacob Brill, Magnolia
Josh Buffington, Sherman
John Burkhalter, Wheeling Central
Teddy Cassell, East Hardy
Luke Cooper, Paden City
Matt Dolan, Moorefield
Jordan Dove, East Hardy
Ben Duplaga, Wheeling Central
Brandon Elswick, Van
Matt Green, Madonna
Jesse Grimes, South Harrison
Cory Hanlin, Tucker County
Brandon Hamons, Pocahontas County
Parker Henry, Wheeling Central
C.J. Huff, Bishop Donahue
Tristan Johnson, Hannan
David Lipscomb, Doddridge County
Todd McClanahan, Meadow Bridge
Dallas Miller, Midland Trail
Jordan Miller, Notre Dame
Steven Mitchell, Valley (Fayette)
Neil Mullins, Man
Bernie Northrup, St. Marys
Evan O’Dell, Midland Trail
Isaac Rine, Wheeling Central
Isaiah Robinson, Buffalo
Tasheem Saunders, Fayetteville
Wakem Simon, Notre Dame
Cody Smith, Williamstown
Jacoby Steele, Clay-Battelle
Kendell Stewart, Tyler Consolidated
Trey Streets, Valley (Wetzel)
Dakota Toth, Man
Derrick Villarico, Tygarts Valley
Dakota Vetter, Moorefield
Matt Vucelik, Bishop Donahue
Troy Watson, Tyler Consolidated
Hunter Yoders, Cameron